More than 50 fulldome films await you at MIFF 2021

Dozens of talented authors from more than 20 countries of the world have been working hard on their beautiful films for two years and provided them to us to enrich and diversify the program of the III Minsk International Fulldome Festival. Thanks to all the participants who sent their shows to MIFF 2021!

Given the increased number of competitive works, this year we will have four days to showing the best world fulldome films! Our viewers and guests will have the opportunity to watch all the shows that we planned to show at MIFF 2020, and the latest film works accepted for the festival this year. And this is more than fifty films from all over the world!

The best of the best will receive deserved awards from our independent jury and grateful viewers:
– Prize «For the Best Documentary Fulldome Film»,
– Prize «For the Best Animation Fulldome Film»,
– Prize «For the Best Short Fulldome Film»,
– Prize «For the Best Art Fulldome Film»,
– Audience Award.

Since this year a very large number of films are presented and we want all the most worthy participants to be able to receive deserved awards, the MIFF Directorate introduces another significant prize ─ the MIFF 2021 Grand Prix. It will be awarded to the best and original film from the whole festival program, which received the highest marks from the audience and the jury.

See you in the starry hall of the Minsk Planetarium on October 14 ─ 17 at MIFF 2021!

 

In the festival programme you can see

and evaluate the following films:

– POPULAR SCIENTIFIC DOCUMENTARY FULLDOME FILMS COMPETITION:

World of Stars (Russia), director ─ Andrey Lobanov, production ─ SACI YR «Center named after Valentina V. Tereshkova» & LLC «Svensons ART MEDIA»;

Earth’s Climate (Greece), director ─ Theofanis Matsopoulos, production ─ Theofanis N. Matsopoulos ─ Educational Film Production Services;

Mission Earth (Switzerland), director ─ Marc Horat, production ─ Verkehrshaus der Schweiz & Pixcube Motion Pictures;

Life’s Question (Colombia), director ─ J. Felipe Orozco, production ─ Double Dome Productions;

Birth of Planet Earth (USA), director ─ Thomas Lucas, production ─ Spitz Creative Media, Advanced Visualization Lab at the National Center for Supercomputing Applications, Thomas Lucas Productions, Inc., in association with Tellus Science Museum;

Satelix (Czech Republic), director ─ Jiri Dusek, production ─ Brno Observatory and Planetarium;

Battles By Starlight. Astronomy in World War II (Russia), director ─ Andrey Fesenko, production ─ Planetarium named after B.A. Maximachev;

Making Magic ─ A Visual Effects Story (Sweden), director ─ Anders Ynnerman, production ─ Norrkoping Visualization Center C;

The Wind Slope. Chasing a Solar Eclipse in the Andes (Argentina), director ─ Juliana Schwindt, production ─ Facultad de Ciencias Astronómicas y Geófisicas & Facultad de Artes, Universidad Nacional de La Plata;

Europe’s Cosmic Quest (France, Bulgaria, Greece), director ─ Theofanis Matsopoulos, production ─ The Regional Natural History Museum of Plovdiv;

Hayabusa 2 ─ Reborn (Japan), director ─ Hiromitsu Kohsaka, production ─ LiVE Company Ltd.;

The Sun and Life on Earth (Russia), director ─ Andrey Lobanov, production ─ The Planetarium Association and people promoting their development;

Star Dreaming (Australia), director ─ Perun Bonser, production ─ Prospero Productions;

Universe 3D (Czech Republic), director ─ Ondrej Kamensky, production ─ Brno Observatory and Planetarium;

Atlas of a Changing Earth (USA), director ─ Thomas Lucas, production ─ Advanced Visualization Lab at the National Center for Supercomputing Applications, Cosm Studios in Association with Spitz, Inc., & Thomas Lucas Productions, Inc.;

Myths and Legends of the Starry Sky (Russia), director ─ Ivan Goncharov, production ─ Saint Petersburg Planetarium;

Einstein’s Gravity Playlist (USA), director ─ Theo Lipfert, production ─ Montana State University.

 

– ANIMATED FULLDOME FILMS COMPETITION:

Travelling With Light (Spain), director ─ Roberto Sanchez, production ─ Render Area SL;

The Dreams of Space (Belarus), director ─ Ivan Gopienko, production ─ Belarusian State Academy of Arts;

The Adventures of Claws and Green 2: Lost in Time and Space (Argentina), director ─ Vicky Rubinstein, production ─ Vicky Rubinstein;

Two Lessons from Grandpa Doc (Russia), director ─ Andrey Fesenko, production ─ Planetarium named after B.A. Maximachev;

Takeru, Why Are There Day and Night? (Japan), director ─ Nao Mori, production ─ Astrolab;

GranPa & Zoe: Mission Light (France), directors ─ Stéphane Bertrand & Damien Maugin, production ─ 3D Emotion & Mediastro Promotion;

Hanabirium (Japan), director ─ Nihonbashi Marutamaya Co., Ltd, production ─ Nihonbashi Marutamaya Co., Ltd;

Seven Wonders of Ancient World (Egypt), director ─ Amr Ellaithy, production ─ Takween Creative Studio;

Little Prince (Italy), director ─ Nicola Bonomo, production ─ 3DES – Edu Sphere;

Legend of the Enchanted Reef (Germany), director ─ Peter Popp, production ─ Softmachine Immersive Productions;

Parade of  Planets (Russia), director ─ Dmitry Pankin, production ─ Nizhny Novgorod Planetarium named after G.M. Grechko;

Magic Globe, A Story of the Seasons (Poland), director ─ Maciej Ligowski, production ─ Creative Planet;

Tycho Goes to Mars (Australia), director ─ Warik Lawrance, production ─ Melbourne Planetarium;

The Great Undersea Adventure of Barney and Beenie (Ukraine), director ─ Iryna Filipova, production ─ Fulldome Studio DN.

 

– SHORT FULLDOME FILMS COMPETITION:

Beautiful Baby Tilapia (Tanzania), director ─ Asya Dyro, production ─ Fulldome Basement;

Solarians (Argentina), director ─ Juli Tagger, production ─ Immersive Animated Workshop;

World Tree (Belarus), director ─ Nikita Buryak, production ─ Belarusian State Academy of Arts;

Brazil ─ Water and Fire in Ironland (Brazil, Germany), director ─ Michael Geidel, production ─ Actrio Studio;

#WunderbarTogether (Germany), directors ─ Safaa Mahmoud & Diego Arandia, production ─ @ShoesForBrains, Safaa Mahmoud & Diego Arandia;

The Eternal Traveler on the Star Trail (Belarus), director ─ Nadezhda Gil, production ─ Belarusian State Academy of Arts;

Listening to the Universe (Russia), director ─ Elena Bezyzvestnykh, production ─ The Studio of the Grand Planetarium Novosibirsk;

New World (Poland), director ─ Natalia Oliwiak, production ─ Natalia Oliwiak;

My First Body (Argentina), director ─ Andrea Varela, production ─ Programa AbRiGo & IIAC, UNTREF;

Not a Nightmare (Germany), directors ─ Safaa Mahmoud & Diego Arandia, production ─ @ShoesForBrains, Safaa Mahmoud & Diego Arandia;

The Bach Cosmos (Germany), director ─ Christian Oberlander, production ─ Christian Oberlander.

 

– ART FULLDOME FILMS COMPETITION: 

Emersive (France), directors ─ Jeremy Oury & Antoine Briot, production ─ ARCAAN Collective;

Piano Under the Stars (Chile, Spain), director ─ Juan Carlos Vidal, production ─ Claudio Recabarren Madrid;

Non-Face (Germany), directors ─ Robert Lippok & Lucas Gutierrez, production ─ Berliner Festspiele & Planetarium Hamburg;

Horizons of the Future (USA), director ─ Stephen Walker, production ─ Axon Genesis;

Terra TV (Germany), director ─ Marek Slipek, production ─ Marek Slipek;

22.7°C. The Full Dome Experience (Belgium, Canada, France), directors ─ Dirty Monitor & La Société des Arts Technologiques, production ─ Zorba, Poolpio, Figure 55 при технической поддержке Radio France;

Babel (Argentina), director ─ Roman Gomes, production ─ Super Video;

Echo ─ a Sonicsphere (Germany), directors ─ Michael Gamböck & Franziska Hauber, production ─ Michael Gamböck Filmproduktion;

The Material of Memories (France), director ─ Dorian Rigal & Léon Denise, production ─ Neon Minuit;

Velocity Holomatrix Warp 7 (USA), directors ─ Theo Triantafyllidis & Sun Araw, production ─ New Infinity — Berliner Festspiele & 7th Athens Biennale;

Suprematism. The Day Before (Germany), director ─ Sergey Prokofyev, production ─ Sergey Prokofyev & Studio Schwitalla.

 


 

Более 50 полнокупольных фильмов

ожидают вашего просмотра на MIFF 2021

Десятки талантливых авторов из более 20 стран мира в течение двух лет усердно работали над своими прекрасными фильмами и предоставили их нам, чтобы украсить и разнообразить программу ІIІ Минского международного фестиваля полнокупольных фильмов. Спасибо всем участникам, которые прислали свои шоу на MIFF 2021!

Учитывая возросшее количество конкурсных работ, в этом году мы посвятим целых четыре дня для показа лучших мировых полнокупольных фильмов! У наших зрителей и гостей будет возможность посмотреть все шоу, которые мы планировали показать на MIFF 2020, и новейшие киноработы, принятые на фестиваль в этом году. А это более полусотни фильмов со всех уголков мира!

Лучшие из лучших получат заслуженные награды от нашего независимого жюри и благодарных зрителей:
Приз «За лучший научно-популярный полнокупольный фильм»,
Приз «За лучший анимационный полнокупольный фильм»,
Приз «За лучший короткометражный полнокупольный фильм»,
Приз «За лучший полнокупольный арт-фильм»,
Приз зрительских симпатий.

Поскольку в этом году представлено очень большое количество фильмов и мы хотим, чтобы все самые достойные участники смогли получить заслуженные награды, Дирекция фестиваля вводит еще один значимый приз ─ Гран-при MIFF 2021. Его удостоится самый лучший и оригинальный фильм из всей программы фестиваля, получивший наивысшие оценки от зрителей и жюри.

Увидимся в звездном зале Минского Планетария 14 – 17 октября на MIFF 2021!

 

В программе фестиваля вы сможете увидеть

и оценить следующие фильмы:

– КОНКУРС НАУЧНО-ПОПУЛЯРНЫХ ДОКУМЕНТАЛЬНЫХ ПОЛНОКУПОЛЬНЫХ ФИЛЬМОВ:

Мир звезд (Россия), режиссер ─ Андрей Лобанов, производство ─ ГАУК ЯО «Культурно-просветительский Центр имени В. В. Терешковой» и ООО «Свенсонс АРТ МЕДИА»;

Климат Земли (Греция), режиссер ─ Теофанис Мацопулос, производство ─ Theofanis N. Matsopoulos ─ Educational Film Production Services;

Миссия Земля (Швейцария), режиссер ─ Марк Хорат, производство ─ Швейцарский музей транспорта и Pixcube Motion Pictures;

Вопрос о жизни (Колумбия), режиссер ─ Х. Фелипе Ороско, производство ─ Double Dome Productions;

Рождение планеты Земля (США), режиссер ─ Томас Лукас, производство ─ Spitz Creative Media, Лаборатория расширенной визуализации Национального центра суперкомпьютерных приложений, Thomas Lucas Productions, Inc., совместно с Научным музеем Tellus;

Сателикс (Чехия), режиссер ─ Иржи Душек, производство ─ Обсерватория и Планетарий в Брно;

Звезды Великой Победы (Россия), режиссер ─ Андрей Фесенко, производство ─ Планетарий им. Б.А. Максимачева;

Создание магии ─ история визуальных эффектов (Швеция), режиссер ─ Андерс Иннерман, производство ─ Центр Визуализации Ц в Норрчёпинге;

Ветер склона. В погоне за солнечным затмением в Андах (Аргентина), режиссер ─ Юлиана Швиндт, производство ─ Факультет астрономических и геофизических наук и факультет искусств Национального университета Ла-Платы;

Космические исследования Европы (Франция, Болгария, Греция), режиссер ─ Теофанис Мацопулос, производство ─ Региональный музей естественной истории в Пловдиве

«Хаябуса-2» ─ Возрождение (Япония), режиссер ─ Хиромицу Косака, производство ─ LiVE Company Ltd.;

Солнце и жизнь Земли (Россия), режиссер ─ Андрей Лобанов, производство ─ Ассоциация планетариев и лиц, содействующих их развитию;

Звездные сны (Австралия), режиссер ─ Перун Бонсер, производство ─ Prospero Productions;

Вселенная 3D (Чехия), режиссер ─ Ондрей Каменски, производство ─ Обсерватория и Планетарий в Брно;

Атлас меняющейся Земли (США), режиссер ─ Томас Лукас, производство ─ Лаборатория расширенной визуализации Национального центра суперкомпьютерных приложений, Cosm Studios в сотрудничестве со Spitz, Inc. и Thomas Lucas Productions, Inc.;

Мифы и легенды звёздного неба (Россия), режиссер ─ Иван Гончаров, производство ─ Санкт-Петербургский планетарий;

Гравитация Эйнштейна (США), режиссер ─ Тео Липферт, производство ─ Государственный университет штата Монтана.

– КОНКУРС АНИМАЦИОННЫХ ПОЛНОКУПОЛЬНЫХ ФИЛЬМОВ:

Путешествуя со светом (Испания), режиссер ─ Роберто Санчес, производство ─ Render Area SL;

Мечты о космосе (Беларусь), режиссер ─ Иван Гопиенко, производство ─ Белорусская государственная академия искусств;

Приключения Клос и Грина 2: Затерянные во времени и пространстве (Аргентина), режиссер ─ Виктория Рубинштейн, производство ─ Виктория Рубинштейн;

Два урока дедушки Дока (Россия), режиссер ─ Андрей Фесенко, производство ─ Планетарий им. Б.А. Максимачева;

Такэру, почему день сменяет ночь? (Япония), режиссер ─ Нао Мори, производство ─ Astrolab;

Дедушка и Зои: Миссия «Свет» (Франция), режиссеры ─ Стефан Бертран и Дэмьен Моген, производство ─ 3D Emotion и Mediastro Promotion;

Праздник  фейерверков (Япония), режиссер ─ Nihonbashi Marutamaya Co., Ltd., производство ─ Nihonbashi Marutamaya Co., Ltd.;

Семь чудес Древнего мира (Египет), режиссер ─ Амр Эллайти, производство ─ Takween Creative Studio;

Маленький принц (Италия), режиссер ─ Никола Бономо, производство ─ 3DES – Edu Sphere;

Легенда о зачарованном рифе (Германия), режиссер ─ Питер Попп, производство ─ Softmachine Immersive Productions;

Парад планет (Россия), режиссер ─ Дмитрий Панькин, производство ─ МАУК «Нижегородский планетарий им. Г.М. Гречко»;

Волшебный глобус, История о временах года (Польша), режиссер ─ Мацей Лиговски, производство ─ Creative Planet;

Тихо отправляется на Марс (Австралия), режиссер ─ Варик Лоуренс, производство ─ Мельбурнский планетарий;

Приключения Батискафчика и морского Конька (Украина), режиссеры ─ Ирина Филиппова и Марина Ефанова, производство ─ Fulldome Studio DN.

 

– КОНКУРС КОРОТКОМЕТРАЖНЫХ ПОЛНОКУПОЛЬНЫХ ФИЛЬМОВ: 

Маленькая рыбка Тилапия (Танзания), режиссер ─ Ася Дыро, производство ─ Fulldome Basement;

Солярианцы (Аргентина), режиссер ─ Жули Таггер, производство ─ Immersive Animated Workshop;

Мировое древо (Беларусь), режиссер ─ Никита Бурьяк, производство ─ Белорусская государственная академия искусств;

Бразилия ─ вода и огонь в железной стране (Бразилия, Германия), режиссер ─ Майкл Гейдель, производство ─ Actrio Studio;

Вместе чудесно (Германия), режиссеры ─ Сафаа Махмуд и Диего Арандиа, производство ─ Сафаа Махмуд и Диего Арандиа (@ShoesforBrains);

Вечный странник на звездном пути (Беларусь), режиссер ─ Надежда Гиль, производство ─ Белорусская государственная академия искусств;

Слушая Вселенную (Россия), режиссер ─ Елена Безызвестных, производство ─ Киностудия Большого новосибирского планетария;

Новый мир (Польша), режиссер ─ Наталья Оливяк, производство ─ Наталья Оливяк;

Мое первое тело (Аргентина), режиссер ─ Андреа Варела, производство ─ Programa AbRiGo & IIAC, UNTREF;

Не кошмар (Германия), режиссеры ─ Сафаа Махмуд и Диего Арандиа, производство ─ Сафаа Махмуд и Диего Арандиа (@ShoesforBrains);

Космос Баха (Германия), режиссер ─ Кристиан Оберландер, производство ─ Кристиан Оберландер.

 

– КОНКУРС ПОЛНОКУПОЛЬНЫХ АРТ-ФИЛЬМОВ:

Emersive (Франция), режиссеры ─ Жереми Оури и Антуан Брио, производство ─ Коллектив ARCAAN;

Фортепиано под звездами (Чили, Испания), режиссер ─ Хуан Карлос Видаль, производство ─ Клаудио Рекабаррен Мадрид;

Без лица (Германия), режиссеры ─ Роберт Липпок и Лукас Гутьеррес, производство ─ Берлинский фестиваль и Планетарий г. Гамбурга;

Горизонты будущего (США), режиссер ─ Стивен Уокер, производство ─ Axon Genesis;

Терра ТВ (Германия), режиссер ─ Марек Слипек, производство ─ Марек Слипек;

─22,7°С. Полнокупольный опыт (Бельгия, Канада, Франция), режиссеры ─ Dirty Monitor и Общество технологических искусств, производство ─ Zorba, Poolpio, Figure 55 при технической поддержке Radio France;

Вавилон (Аргентина), режиссер ─ Роман Гомес, производство ─ Super Video;

Эхо ─ соносфера (Германия), режиссеры ─ Михаэль Гамбек и Франциска Хаубер, производство ─ Michael Gamböck Filmproduktion;

Материя воспоминаний (Франция), режиссеры ─ Дориан Ригал и Леон Дениз, производство ─ Neon Minuit;

Планетоид VHW7 (США), режиссеры ─ Тео Триантафиллидис и Сан Аро, производство ─ «Новая бесконечность» Берлинского фестиваля и 7-ая Афинская биеннале;

Супрематизм. Накануне (Германия), режиссер ─ Сергей Прокофьев, производство ─ Сергей Прокофьев и Studio Schwitalla.